Promocje

Katalog

Dostępność

Cukrzycowa

Cukrzycowa
Dieta cukrzycowa to racjonalny i prawidłowy jadłospis, który każdy człowiek powinien stosować na co dzień. Dieta powinna być idealnie dostosowania do zapotrzebowania energetycznego jednostki. Jeśli pożądany jest ubytek wagi, wtedy proporcjonalnie zmniejszamy o np. 300 kcal dziennie. Pierwszy posiłek powinien być spożyty najpóźniej ...
Dieta cukrzycowa to racjonalny i prawidłowy jadłospis, który każdy człowiek powinien stosować na co dzień. Dieta powinna być idealnie dostosowania do zapotrzebowania energetycznego jednostki. Jeśli pożądany jest ubytek wagi, wtedy proporcjonalnie zmniejszamy o np. 300 kcal dziennie. Pierwszy posiłek powinien być spożyty najpóźniej 2 godziny od przebudzenia. Każdy kolejny powinien być spożywany w odstępach od 3 do 4 godzin. Ostatni posiłek powinien być spożyty najpóźniej 2 godziny przed snem (przy prawidłowych „cukrach”).

Każdy posiłek powinien zawierać każdą z grup pokarmowych, czyli węglowodany (np. chleb), białko (np. drób), tłuszcze (np. olej) oraz witaminy i składniki mineralne (np. warzywa zielone). Wybór węglowodanów powinien być uzależniony od ich indeksu glikemicznego. W cukrzycy zalecamy IG na poziomie 0-55, czyli np. surowa marchew ma IG=16, a gotowana już IG=56. W ogólnym uproszczeniu: im produkt mniej przetworzony tym ma mniejszy indeks glikemiczny.

Najbardziej zalecane produkty białkowe to chude mięsa i ryby. Chudy nabiał oraz rośliny strączkowe mimo stosunkowo dużej zawartości białka zawierają również węglowodany. Oleje roślinne dodawane do potraw, orzechy oraz tłuste ryby to najbardziej pożądane źródła tłuszczu w diecie. Zalecane są wszystkie warzywa oprócz ziemniaków, buraków oraz kukurydzy (ich spożywanie powinno zostać ograniczone do 2 razy w tygodniu). Owoców nigdy nie spożywamy samodzielnie!  Napoje w diecie powinny być bez dodatku cukru, glukozy, fruktozy. W początkowej fazie można stosować słodziki (unikamy tych na bazie aspartamu).   


CZYTAJ WIĘCEJ>>
Więcej

Cukrzycowa  Jest 1 produkt.

Pokazuje 1 - 1 z 1 pozycji
Pokazuje 1 - 1 z 1 pozycji